Tuto sekci jsem vytvořila pro Vás, kterým také u Vašeho pejska diagnostikovali tuto vadu. Sama si vzpomínám, jak jsem poměrně marně hledala jakékoliv informace týkající se případné léčby, operace apod. Chtěla bych proto na tomto místě shrnout vše podstatné o luxaci, to, co bych sama ještě před několika měsíci uvítala, někde si o tom všem přečíst. Nebo nejlépe najít někoho, kdo se léčbou luxace patel zabýval, nebo snad nechal pejska operovat. Tak snad Vám následující řádky aspoň trochu pomůžou v rozhodování...

Shrnutí problematiky

Co je to luxace pately?
Ve zkratce řečeno je luxace pately (vykloubení čéšky) vrozená vada kolenního kloubu psů trpasličích a malých plemen, při kterém čéška "vyklouzává" z kolenní jamky ven mimo koleno

Jak se toto onemocnění projevuje?
Záleží na stupni luxace. Nejčastěji však můžete u pejska pozorovat občasné nadskočení, nebo krátkodobou chůzi po třech

Jak se provádí vyšetření?
Pan doktor pohmatem zjistí, zda čéška drží pevně v koleni nebo se dá "vytlačit" mimo

Jaké jsou stupně luxací?
Rozlišují se 4 stupně, kdy 4. je nejhorší

Dá se to léčit?
Ano, na nižší stupně postižení se doporučuje přidávat chondroprotektiva, vyšší stupně se dají léčit operativně

Jsou operace úspěšné?
Ano, z vlastní zkušenosti mohu říct, že po operaci běhá Babsi opět naplno bez sebemenších omezeníPodrobnější informace naleznete zde:
  Odborný článek pana MVDr. Skaly s nákresem
  Srozumitelně, laicky popsaná luxace panem MVDr. Mikulicou


Co doporučujeme:

Vet Centrum Stodůlky    
MVDr. Lukáš Duchek    

NUTRADYL - přípravek na klouby
k dostání u vašeho veterinářeA JAK TO BYLO U NÁS...

DIAGNÓZA -LUXACE (jaro 2006) - V zimě jsem si všimla, že Babsi často nadnáší jednu zadní nožičku. Přikládala jsem to tomu, že je jí zima a tak se choulí. Bohužel problém přetrvával i na jaře a jelikož jsem často slyšela o luxaci, rozhodla jsem se při pravidelné návštěvě pana veterináře zeptat se i na pacinky. Výsledek zněl: Babsi má luxaci, doporučena co nejdříve operace. Byla jsem z toho poměrně v rozpacích, protože navrhovaný způsob léčby (vyhloubení chrupavky) se mi moc nezamlouval. A tak jsem se rozhodla, že obejdeme ještě několik veterinářů a uvidíme, co a jak. Pro další návštěvy jsem volila již ortopedické odborníky.
POTVRZENÍ (léto 2006) - Nejprve jsme začátkem července navštívily pana MVDr. Lukáše Duchka z Vetcentra Stodůlky. Výsledek byl v podstatě očekávaný. Babsi má luxaci na obou zadních packách... Byla nám doporučena operace do půl roku, kdy by byly Babsi voperovány teflonové implantáty. Útěchou pro nás bylo, že můžeme v létě absolvovat všechny naše plánované soustředění a tábory. Na luxaci totiž nemá ani tak vliv zatížení jako spíše čas. Babsi by i bez operace mohla běhat a chodit relativně v pořádku až do vysokého věku, ale jak by nožičkám ulevovala, postupně by si je vybočovala, což by v pozdějším věku vedlo k velkým pohybovým komplikacím. Operace by vše měla vyřešit v počátku a po uzdravení, by dle slov pana doktora mohla plně běhat a skákat jako před zákrokem. Zbýval nám tedy do podzimu, kdy případná operace měla proběhnout, ještě nějaký ten čas a tak jsem se rozhodla, že do té doby budu dál sbírat informace.
    Problém ale byl, že najít nějaké informace nebo snad někoho, kdo už takovou operaci prodělal, bylo nemožné. Když už jsem někoho s operovanými koleny našla, bylo mi řečeno, že pejskovi to moc nepomohlo, spíše naopak a jen se mu snížila pohyblivost. Byla jsem poměrně nešťastná, protože jsem nevěděla, zda do toho jít a nebo ne.
    Do třetice jsem s Babsi jela na konci července zkonzultovat čéšky. Tentokrát jsme navštívily pana veterináře MVDr. Romana Skalu z veterinární kliniky Na Hrádku na Praze 2. Nepřekvapil nás ničím novým, jen potvrdil 2. stupeň (čéška sama vypadává, ale sama se i vrací) na pravé nožce a hraniční 2.-3. stupeň na nožičce levé (kde je prý čéška už skoro trvale mimo jamku, ale vrací se), kterou Babsi občas při chůzi nadnáší. Jako v předchozích případech doporučil operaci nejlépe do zimy. Jinak postup při operaci a následná rekonvalescence a uvedení zpět do plné zátěže a sportů byl shodný jako u předchozího vyšetření ve Stodůlkách. Jedno je tedy jasné, Babsi půjde na podzim na operaci postupně s oběma zadními koleny!
OPERACE (podzim 2006) - Prázdniny jsme si s Babsi užily naplno. Byly jsme na dvou táborech a já se vnitřně připravovala na to, že se podzim blíží. Nejtěžší teď bylo vybrat, kde nechat Babsi operovat. Oba dva odborníci se mi zamlouvali, nakonec jsem zvolila MVDr. Lukáše Duchka
PRVNÍ PACINA (září 2006)
DRUHÁ PACINA (listopad 2006)
ZPÁTKY V TRÉNINKU (leden 2007)Jak u nás probíhala operace a rekonvalescence
OPERACE - trvala přibližně hodinku a půl. Babsi jsem si vyzvedávala poloprobuzenou. Udivila mě jen náplast na koleni, žádné velké fačování.
První den - Babsi převážně spala. Měla i chuť k jídlu, ale pít nechtěla. To byl největší úkol. Dostat do ní aspoň trochu tekutin. Poprvé se vyvenčila asi 10 hodin po operaci.
Druhý den - V noci se budila s pláčem. Přes den spala. Odpoledne už se sama zvedala, chodila docela obstojně a večer dokonce přinesla šišku, abych jí házela. Venku zájem o psy.
Třetí den - Chůzi o 3 nohách zvládá přímo bravurně. Většinu dne ale stále ještě prospí. Pokouší se vítat na zadních. Venku zájem o aportky.
Čtvrtý den - Venku běhá (na vodítku), Doma nosí hračky. Začíná si všímat rány a tak musí nosit límec.
1. týden - Byly jsme na kontrole. Rána se už skoro zahojila. Popravdě jsem ani nečekala, ža tak rychle a pěkně to půjde. Ještě 14 dní na vodítku a pak postupně delší a delší vycházky. Babsi je očividně velice dobře, na operovanou nožičku sem tam z lehka došlápne, jen se na vodítku moc nudí. Další kontrola nás čeká za 14 dní.
 2. týden - Babsi už postupně více a více používá při chůzi a běhu všechny paciny
3. týden - Babsi chodí po všech 4. Na kontrole pan doktor nožičku prohmatal a potvrdil, že luxace už tam není. Zbývá tedy už jen doléčit ránu a prý bude za 3 týdny moct běhat zase v plné zátěži.
 8. týden - Pomalu se vracíme zpátky do tréninku.


Jak je to dnes?
Babsi opět naplno sportuje. Dokonce mi přijde, že je na tom s pohyblivostí snad ještě mnohem lépe. Obrovské jizvy přes celá kolena a stehýnka nejsou vůbec vidět. Sama jsem až takhle dobrý výsledek nečekala!
Jediné, co mě trochu znepokojovalo bylo to, že Babsi stále jednu nožičku nadnáší. Byly jsme ještě na několika kontrolách, a podle pana doktora koleno drží, jak má. Nadnášení je spíše psychického původu.

  Kontrola v listopadu 2007 (rok po operacích) dopadla dobře, vše drží tak, jak má
  Kontrola v únoru 2009 (více jak 2 roky po operacích) dopadla také dobře
  Pravidelná kontrola v březnu 2010 (3,5 roku po operacích) dopadla výborně. Pately se nehnou ani o píď!
  I pravidelná kontrola v březnu 2011 (4,5 roku po operacích) dopadla na jedničku. Kolena na pohmat i vizuelně vypadají jako u zdravého jedince!
  V květnu 2011 byly udělány rtg kolen a kyčlí, pately v pořádku, artróza v kolenou i kyčlích, nutná operace zraněného menisku na levé nožce. V rámci ní vyndány teflonové náhrady v levém koleni. Pately zarostly vazivem a nyní budou držet na svém místě i bez implantátů!
  Kontrola v únoru 2012 - vše v pořádku a pevně drží na svém místě
   V červenci 2013 (více než 6,5 let po operacích) Babsinku detailně prohlédla fyzioterapeutka MVDr. Hela Potfajová a moc ji pochválila, že na svůj věk je ve vynikajícím stavu opotřebení a kondici!Naše kamarádka, co také byla na operaci a úspěšně
  kříženečka Bennynka


Závěrem...
Jsem moc ráda, že jsme se dostaly do rukou ortopedických odborníků a že Babsi může opět naplno a zdravá užívat svého temperamentu! Rozhodnutí pro operaci nebylo bez žádného známého předchozího případu zrovna nejlehčí, ale jsem moc ráda, že jsem se tak rozhodla a Babsi už nemusí trpět!

ještě v narkóze
ještě v narkóze

detail kolene
detail kolene

3. den
3. den - ospalá

3. den
3. den v límci

3. den
3. den - chůze po 3

koncem prvního týdne
1. týden - venčení

10 dní po operaci
10 dní - krásně zacelená rána

3 týdny po operaci
3 týdny po operaci

4 týdny po operaci
4 týdny po operaci

5 týdnů po operaci
5 týdnů po operaci

6 týdnů po operaci
7 týdnů - už zas běhá

7 týdnů po operaci
3 měsíce - jizvička téměř neviditelná

opět na plný plyn (6 měsíců po operaci)
6 měsíců po operaci - na plný plyn
flyball 2007